ΝΕΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ

Η παρούσα ιστοσελίδα δεν ανανεώνεται πλέον. Μπορείτε να επισκέπτεστε τη νέα ιστοσελίδα του σχολείου στην παρακάτω διεύθυνση:

Επίσης μπορείτε να ακολουθείτε τη σελίδα του σχολείου στο FaceBook:

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων 2020-21

H Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα θέλαμε να ευχηθούμε καλή πρόοδο στα παιδιά σας αλλά και υγεία και δύναμη για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε στις δυσκολίες. Ειδικά τη φετινή σχολική χρονιά και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών δεν θα γίνει η καθιερωμένη ετήσια  ενημέρωση στο σχολείο, η οποία αφορά τα παρακάτω:

Α) Ωράριο λειτουργίας του σχολείου

Β) Υπεύθυνοι Καθηγητές

Γ) Φοίτηση των μαθητών

Α) ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 2020-21

ΩΡΕΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΛΕΠΤΑ

08:10-08.55

8.55-9.10

15 λεπτά

9.10-9.55

10.40-10.55

15λεπτά

10.55-11.40

12.25-12.40

15 λεπτά

12.40-13.25

13.25-14.10

45

Η πρωινή προσέλευση στις 8.10πμ έγινε γιατί η αίθουσα της Μουσικής στην αυλή του σχολείου παραχωρήθηκε προσωρινά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση για τις ανάγκες της Προσχολικής Αγωγής και για να μη συμπίπτει η προσέλευση των νηπίων με τους μαθητές του Γυμνασίου. Όταν δεν θα υπάρχει πλέον η ανάγκη αυτή η προσέλευση θα γίνεται κανονικά 8.15πμ.

Το συνεχόμενο δίωρο μάθημα επιτρέπει να γίνονται διαφορετικά διαλλείματα με το συστεγαζόμενο 6ο Γυμνάσιο και να χρησιμοποιούνται στο  διάλλειμα και οι δύο αυλές (η Γ΄ τάξη στην πρώτη (νότια) αυλή και η Α΄ και η Β΄ τάξη στη δεύτερη (βόρεια) αυλή) για αποφυγή συνωστισμού στα διαλείμματα.

Β) Υπεύθυνοι Καθηγητές

Α1: Αλτιντζή Μαρία ΠΕ02

Α2: Ματθαίου Άννα ΠΕ02.50

Α3: Ασπιώτη Βασιλεία ΠΕ08

Α4: Μπεζεργιάννη Γεωργία ΠΕ07

Β1: Τσέλιου Σοφία ΠΕ79.01

Β2: Καραπαράσογλου Δέσποινα ΠΕ06

Β3: Καμμένου Παρασκευή ΠΕ02

Γ1: Καλαιτζή Όλγα ΠΕ05

Γ2: Παπαδοπούλου Χρυσούλα ΠΕ88.01

Γ3: Γοργονίδου Χριστίνα ΠΕ02.50

Γ4: Ματζιούνης Γεώργιος ΠΕ03

Γ) Φοίτηση των μαθητών

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Σύμφωνα με την με αρ.πρωτ.10645/ΓΔ4/22-1-2018(Β΄120) Υπουργική Απόφαση, η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους. Οι απουσίες αριθμούνται ανά μια για κάθε διδακτική ώρα και δεν διακρίνονται πλέον  σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις  εκατόν δεκατέσσερις (114). Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή/τριας που σημείωσε πάνω από εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες. Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι/νες να επαναλάβουν τη φοίτησή τους στην ίδια τάξη.

Σε περίπτωση ιδιαίτερα σοβαρών προβλημάτων υγείας (πχ. νεοπλασίες)ή έκτακτες χειρουργικές επεμβάσεις, οι γονείς θα πρέπει να ενημερώσουν τη διεύθυνση του σχολείου προσκομίζοντας γνωμάτευση ή εξιτήριο Νοσοκομείου κατά περίπτωση.

Σε περίπτωση που  μαθητής/τρια απουσιάσει τρεις συνεχόμενες ημέρες ή πραγματοποιήσει τριάντα (30) συνολικά απουσίες ο/η υπεύθυνος του τμήματος εκπαιδευτικός επικοινωνεί άμεσα με τους γονείς του/της  μαθητή/τριας (με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο) και εφόσον υπάρχει μεταβολή στις απουσίες ενημερώνει τις πέντε πρώτες εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα. Τόσο οι γονείς όσο και το σχολείο έχουν υποχρέωση να ενημερώνουν άμεσα για τους λόγους απουσίας των μαθητών/τριών. Κανένας μαθητής δεν φεύγει από το σχολείο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου χωρίς να ενημερώσει τη διεύθυνση η οποία επικοινωνεί με τους γονείς.

Αγιασμός Σχολικού έτους 2020-21

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020

οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15 πμ

και θα παραμείνουν μέχρι και την τέλεση του αγιασμού.

Οι μαθητές πρέπει να προσέλθουν υποχρεωτικά με μάσκες.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 11.00 πμ.

Ο προγραμματισμός του σχολείου για την πρώτη ημέρα περιλαμβάνει:

1. Επεξήγηση και συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ.
  2. Εμβάθυνση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει αποσταλεί.
  3. Διανομή μάσκας  ανά μαθητή.
  4. Έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας.
  5. Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας.
  6. Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να βρείτε οδηγίες

για τη χρήση μάσκας και την τήρηση κανόνων ασφαλείας

κατά τη νέα σχολική χρονιά:

Βρείτε μας στο goolge maps!

Οδηγίες και αναγκαία μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς του Covid-19 στο σχολικό περιβάλλον

Διαβάστε τα ενημερωτικά φυλλάδια της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού
Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Ασφαλής εκπαίδευση εξ’ αποστάσεως

Ασφαλής εργασία εξ’ αποστάσεως

Συμβουλές χρήσης Διαδικτύου

Συμβουλές για γονείς

Οδηγίες για την ψηφιακή πλατφόρμα και την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Δείτε τις αναλυτικές οδηγίες για την Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ Ή/ΚΑΙ ΓΟΝΕΩΝ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες να μεριμνήσουν άμεσα για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο σύμφωνα με τις οδηγίες που σας έχουν σταλεί με e-mail από τη Διεύθυνση του σχολείου!

Στη συνέχεια κάθε μαθητής πρέπει να συνδεθεί στην ηλεκτρονική τάξη (e-class) με το όνομα χρήστη και τον κωδικό του από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και αφού εντοπίσει τη σχολική του μονάδα να εγγραφεί στα ηλεκτρονικά μαθήματα του τμήματος του!

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

Βρείτε μας στο goolge maps!

Η ιστοσελίδα αυτή δεν ενημερώνεται.

Επισκεφτείτε τη νέα μας ιστοσελίδα στο παρακάτω σύνδεσμο:

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΑΝΘΗΣ