Σχολικός Εκφοβισμός

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Ομάδα Δράσεων Πρόληψης για το Σχολικό Εκφοβισμό για το σχολικό έτος 2017-18  είναι οι:

• Γλυκερία Νότα  Διευθύντρια ΠΕ13
  • Καραπαράσογλου Δέσποινα ΠΕ06

Δράσεις για το σχολικό Έτος 2014 - 2015

Υπεύθυνες καθηγήτριες

• Γλυκερία Νότα  Διευθύντρια ΠΕ13
  • Καραπαράσογλου Δέσποινα ΠΕ06

Δράσεις για το σχολικό Έτος 2014 - 2015

6 - 10 - 2014

Προβολή της ταινίας μικρού μήκους ΠΡΟΣΕΥΧΗ, που βραβεύτηκε με πρώτο βραβείο στο 37ο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Δράμας

9 - 10 - 2014

Συμμετοχή  του σχολείου μας σε τηλεδιάσκεψη με την Ελληνική Αστυνομία για θέματα Ψηφιακής Παρενόχλησης

16 - 10 - 2014

Διανομή ενημερωτικού φυλλαδίου σε μαθητές αλλά και κηδεμόνες σχετικά με το CyberBullying (Ψηφιακή Παρενόχληση)

Ερωτηματολόγιο

• Σχεδιασμός, υλοποίηση και ανάρτηση ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου από την καθηγήτρια κ. Χαλκιά Κ. (μέλος ΟΔΠ) για τον σχολικό εκφοβισμό με στόχο την αποτύπωση των εμπειριών των μαθητών του σχολείου μας σε θέματα σχολικού εκφοβισμού, κατηγοριοποίηση συμπεριφορών εκφοβισμού και το σχεδιασμό δράσεων. Το ερωτηματολόγιο θα συμπληρωθεί ηλεκτρονικά και ανώνυμα από όλους τους μαθητές του σχολείου μας κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Πληροφορικής στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου, από 6-11-2014 έως 14-11-2014.

• Για να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο πατήστε εδώ.

• Επεξεργασία των αποτελεσμάτων που συλλέχθηκαν από την ηλεκτρονική συμπλήρωση του ερωτηματολογίου από την κ. Πανταζή και την κ. Χαλκιά.

• Δημοσίευση αποτελεσμάτων
    • Υποβολή προτάσεων - δράσεων στο σύλλογο Διδασκόντων
    • Υλοποίηση δράσεων
    • Ανατροφοδότηση και συμπεράσματα

Αποτελέσματα - Συμπεράσματα Έρευνας

Δείτε τα αποτελέσματα της έρευνάς μας.

Παρέμβαση - Βιωματική Δράση 10 - 12 - 2014

Στις 10 - 12 - 2014 θα υλοποιηθεί μια παρέμβαση μέσω βιωματικής δραστηριότητας. Οι μαθητές της Α τάξης Γυμνασίου θα προσεγγίσουν περιπτώσεις παιδιών και εφήβων που έπεσαν θύματα εκφοβισμού ή παρενόχλησης στο Διαδίκτυο.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσει ενημέρωση - παρουσίαση πάνω σε θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο, ασφαλούς πλοήγησης, ορθής χρήσης των μέσων κοινωνικής δικτύωσης κ.ά.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί από τους:

• Τσεκούρα Λεμονιά, υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ν. Ξάνθης
  • Γεωργούδα Μάκη, υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ ν. Ξάνθης

6 Μαρτίου 2015 - Δράσεις για τον εορτασμό της ημέρας κατά της βίας στο σχολείο

Στις 6 Μαρτίου 2015, στο σχολείο μας θα υλοποιηθούν δύο δράσεις με στόχο την ενημέρωση αλλά και την αφύπνιση των μαθητών της σχολικής μας μονάδας κατά της βίας στο σχολείο.

Οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν τις 3 τελευταίες ώρες (5η 6η και 7η) του διδακτικού ωραρίου, παράλληλα σε κάθε τμήμα.

Την 5η ώρα οι μαθητές με την υπόδειξη και την καθοδήγηση των διδασκόντων καθηγητών θα παίξουν ένα βιωματικό παιχνίδι με στόχο να προβληματιστούν πάνω σε θέματα αποκλεισμού. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει συζήτηση μεταξύ μαθητών και καθηγητή σχετικά με τα συναισθήματα που τους δημιουργήθηκαν όντας αποκλεισμένοι.

Την 6η και 7η ώρα οι μαθητές μας θα αποτυπώσουν σκέψεις και συναισθήματα σχετικά με τη βία και τον εκφοβισμό στο σχολείο. Χρησιμοποιώντας χαρτί και μολύβι, μπλοκ ζωγραφικής και χρώματα καλούνται να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Ιστότοποι που μπορείτε να επισκεφθείτε και να ενημερωθείτε σχετικά με τον εκφοβισμό και τις δίαφορες μορφές του.

CyberKid

Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο

Ευρωπαιϊκή Καμπάνια κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Το χαμόγελο του παιδιού